petak, 19. listopada 2012.

STAJE ZA MUZNE KRAVE

Staje za muzne krave treba graditi u blizini izmuzišta,zbog olakšavanja samog procesa mužnje. Prostor i broj krava u boksu treba predvidjeti prema muznim mjestima u izmuzištu,kako nebi bilo "viška" ili "manjka" krava u grupi,te se na taj način usporavala i komplicirala mužnja. Na boksove bi bilo dobro ugraditi krmne zabrane,kako bi se mogli raditi grupni pregledi krava,te ostale radnje,koje nebi bile moguće u pregledavaoni. Isto tako bi trebalo biti najmanje 5 slobodnih mjesta na hranidbenom stolu,da bi krave imale slobodu pri hranjenju. 
Krmne zabrane na boksu

U svakom boksu bi trebalo imati barem 2 pojilice,a ako su boksovi veći onda po jednu na svakih 15-20 metara. Po mom mišljenju bolje su otvorene pojilice,nego pojilice s loptom,zbog lakšeg pranja i održavanja,te tako voda ostaje svježija.
Otvorena pojilica
Krave se mogu držati na dubokoj stelji ili na ležištima. Prilikom držanja na ležištima svaka krava mora imati svoje mjesto,tako da se treba ugraditi više ležišta nego što ima krava u boksu. U takve staje se ugrađuju skreperi za izgnojavanje. Prednost držanja krava na ležištima je u tome što se boksovi ne trebaju steljiti (smanjuje se potreba za slamom),lakše je održavati higijenu krava,manje je problema s bolestima papaka. Nedostatci su to što mršavijim kravama od ležanja na podlozi mogu nastati rane na kukovima i zglobovima,a može doći i do raskrečenja,prilikom skakanja krava u estrusu. Pri držanju na dubokoj stelji kravama je ugodnije i toplije,smanjuje se mogućnost klizanja i raskrečenja,ali je duboka stelja idealno mjesto za razvoj bakterija koje uzrokuju mastitis,povećana je količina amonijaka u zraku,te je povećana mogućnost oboljevanja papaka i međupapčanog prostora.
Liege-boks
Svaka staja mora imati blatni hodnik,koji treba čistiti ujutro i popodne,kada su krave na mužnji. Kod držanja u boksu s ležištima i skreperom,boks ima 2 blatna hodnika,koje čisti skreper,automatski,ovisno kako ste ga programirali. Ako su krave na dubokoj stelji,boksove treba steljiti za vrijeme jutarnje mužnje,a popodne po potrebi "popraviti" stelju. 
U staje treba ugraditi sustav ventilacije,kako bi se smanjio rizik od toplinskog stresa tijekom ljetnih mjeseci.
Sustav ventilatora u staji
Svaka staja mora imati hranidbeni hodnik dovoljno širok,kako bi se nesmetano moglo prolaziti za vrijeme hranidbe,a da se pri tome ne vozi preko hrane koja je na hranidbenim stolovima.

Nema komentara:

Objavi komentar